کنکوریا

کنکور

کنکوری

سایت کنکور

جزوه
دانلود

رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
بهترین پارتیشن بندی برای هارد .
سلام .
یک هارد 500 گیگ دارم که بیشتر حجمش به درایو های ویندوزی اختصاص یافته .
و الان استفادم از اوبونتو بصورت جدی هست و خیلی نیازی به ویندوز ندارم .
بنظرتون ویندوز رو به عنوان سیستم عامل رو لپتاپ نگه دارم یا اینکه روی ماشین مجازی تو اوبونتو ران کنمش ؟
و اینکه فرمت کردن کل هارد و اختصاصی دادنش به root و home بنظرتون چطوره ؟ یا اینکه مثلا چندتا پارتیشن بسازم به نام های home1 , home2 ,... ‌؟
بعد اینکه پارتیشن های lvm باشه بهتره یا primary یا logical ؟؟
کلا میخوام بیشترین performance رو از هارد داشته باشم خلاصه نظراتتون رو بگید .
پاسخ
سلام

مورد اول : LVM برای چند هارد استفاده میشه ! پس استفاده از اون برای یک هارد بی مورد است ! با توجه به تعریف و کاربردی که برای LVM در نظر می گیریم . مراجعه شود به این آموزش

نقل قول:زمانی رو فرض کنید که چندین هارد دیسک داریم برای مثال 6 تا هارد 1 TB . در حالت عادی می توان هر یک از این هارد ها ( max ) به 4 پارتیشن primary و یا 3 پارتیشن primary و یک پارتیشن extended تقسیم کرد . اما فرض کنید که تعداد پارتیشن ها برای ما مهم نیست اما حجم پارتیشن ها برای ما بسیار مهم هست برای مثال می خواهیم 3 پارتیشن با حجم های 3 و 2 و 1 TB داشته باشیم .
در این صورت از LVM استفاده می کنیم به این صورت که LVM تمامی این 6 هارد را یک هارد می بیند سپس ما این 6 هارد را با حجم های دلخواه پارتیشن بندی می کنیم . مثلا به 3 پارتیشن 3 و 2 و 1 TB تقسیم می کنیم .

مورد دوم : primary یا logical بودن پارتیشن مربوط به تعداد پارتیشن های شما توی دیسکتون میشه ! احتملا می دونید که یک دیسک چنتا primary و logical می تونه داشته باشه . مراجعه شود به این آموزش

نقل قول:همان طور که در بالا گفته شد یک هارد دیسک را می توان به 4 پارتیشن Primary و یا 3 پارتیشن Primary و یک پارتیشن Extended تقسیم کرد . هم چنین یک پارتیشن Extended را می توان به تعداد زیادی پارتیشن logical تقسیم کرد .

البته این تعداد زیادی که در بالا گفته شد 100٪ شاید نباشه و متناسب با هارد متغیر هست ... ( برخی جاها تعداد خاصی رو ذکر کردند و بعضی جاها مثل ویکی پیدا محدودیتی قایل نشدند )

نقل قول:extended partitions can be used to create many logical partitions

مورد سوم : من یک سناریو پارتیشن بندی رو توی این آموزش مطرح کردم و توضیح دادم که چه طور باید عمل کرد

پیشنهاد : مقداری فضا برای توزیع گنو لینوکسی خودتون در نظر بگیرید . به عنوان مثال 30 - 40 گیگ
بقیه رو پارتیشن بندی کنید و فرمت رو یا از NTFS و یا از ext4 بزارید . ( برای زمانی که می خواهید از 2 سیستم عامل هم زمان استفاده کنید مثلا ویندوز و لینوکس کنار هم )

می تونید همین روند رو داخل home directory داشته باشید . یعنی بر فرض مثال 30 گیگ به / اختصاص بدید ( برای نصب برنامه و ... ) و ما بقی رو به home ( برای زمانی که فقط یک لینوکس روی سیستم نصب هست )
پاسخ
 سپاس شده توسط King-MasteR
ایمان الان فرض کن که موقع فرمت کردن هارد و پارتیشن بندی هست . و میخوایی راهنماییم کنی . سوالاتی که در پایین میپرسم رو فقط به دید راهنمایی و معرفی راه های بهتر ( اگر وجود داشته باشه ) جواب بده .

- اگر الان بخوام کل هارد رو فرمت کنم ، باید از اطلاعات فعلیم بک آپ تهیه کنم .خب الان من فایل هامو copy/paste کنم تو هارد اکسترنال ؟ یا اینکه روش بهتری برای بکاپ گیری هست ؟ کلی تنظیمات روی اوبونتو و برنامه های مختلف انجام دادم اینطوری تنظیمات میپره .

- خودت فایل هاتو چطور مدیریت میکنی ؟ از فولدر هایی که خود سیستم عامل (اوبونتو) ساخته : Music , Documents و.. استفاده میکنی یا اینکه فولدر هایی ساختی ؟ یا حتی چنتا پارتیشن home ساختی و هر کدوم رو به کاری اختصاص دادی ؟

- خب از یه هارد حدود ۵۰۰ گیگی چطور فضا رو عادلانه بین پارتیشن root و home بالانس کنم ؟ root چقدر میخواد معمولا ؟ (خودت خوب میدونی من اهل برنامه نصب کردن و تست کردن چیز میزای مختلفم و مشکل بایوس که حل بشه ، ۱۰۰٪ مجازی سازی رو شروع میکنم )

پارتیشن swap رو من 4 گیگ در نظر گرفته ام ( برای ubuntu فعلی) ولی وقتی چک میکنم میبینیم که خیلی از این پارتیشن استفاده شده باشه ، 1٪ هست ! بعضیا تو کامنتاشون و پست های فروم های مختلف میگفتن که اصلا پارتیشن swap نمیسازن و.. .

- بنظرت درایو های ویندوزی امنیت بیشتری داره یا اطلاعاتی که در پارتیشن home هست یا اطلاعاتی که در پارتیشن های home1 , home2 .. هست ؟

دلایلی که احتمال میدم امنیت در درایو های ویندوزی بیشتره :

- اینکه الان فایل ها توی درایو ویندوزی هر دفعه نیاز به mount شدن در لینوکس داره تا فایل ها رو نمایش داده بشن ،
ولی پارتیشن home موقع بوت شدن سیستم اونم فعال میشه .

- برنامه ها و فعالیت ها تو پارتیشن فولدر(؟) home صورت میگیرن و ربطی به درایو های ویندوزی ندارن .
پاسخ
 سپاس شده توسط E2MA3N
نقل قول:- اگر الان بخوام کل هارد رو فرمت کنم ، باید از اطلاعات فعلیم بک آپ تهیه کنم .خب الان من فایل هامو copy/paste کنم تو هارد اکسترنال ؟ یا اینکه روش بهتری برای بکاپ گیری هست ؟

من هاردت رو ندیدم اما به نظر خودت برای نصب دوباره ی یک سیستم عامل نیازی به فرمت کردن کل هارد هست ؟! ما با 30 گیگش بیش تر کار نداریم ! اصلا اگه قراره که دیگه از ویندوز استفاده نکنی , پارتیشنی که تا الان روش ویندوز نصب بود رو بده به لینوکست !

نقل قول:کلی تنظیمات روی اوبونتو و برنامه های مختلف انجام دادم اینطوری تنظیمات میپره

تنظیمات برخی از سرویس ها و برنامه در دایرکتوری etc/ قرار می گیرن و در اکثر مواقع یک فایلی متنی هستند ( باینری نیستند ) . پس راحت میشه با کپی گرفتن ازشون اون ها رو به سیستم جدید متنقل کرد

همچنین تنظیمات خیلی از برنامه ها که مربوط به هر یوزر است , داخل home دایرکتوری خود یوزر ایجاد میشن . مثلا تنظیمات مربوط به فایرفاکس و ...

مورد دوم رو با یک ls -la گرفتن در home دایرکتوری خودتون می تونید مشاهده کنید . پس این جا هم کافیست هر کدوم که مد نظرتون هست رو کپی کنید و به سیستم جدید انتقال بدید .

نقل قول:- خودت فایل هاتو چطور مدیریت میکنی ؟ از فولدر هایی که خود سیستم عامل (اوبونتو) ساخته : Music , Documents و.. استفاده میکنی یا اینکه فولدر هایی ساختی ؟ یا حتی چنتا پارتیشن home ساختی و هر کدوم رو به کاری اختصاص دادی ؟

من داخل لپ تاپ 32 گیگ به / و بقیه ( 800 ) رو یک پارتیشن NTFS دارم که اطلاعاتم اون جاست . زیاد با مقوله ی home دایرکتوری حال نمی کنم !

داخل pc هم دو باره 30 گیگ به / و بقیه رو پارتیشن بندی کردم که توشون هم NTFS پیدا میشه هم ext4

نقل قول:- خب از یه هارد حدود ۵۰۰ گیگی چطور فضا رو عادلانه بین پارتیشن root و home بالانس کنم ؟ root چقدر میخواد معمولا ؟ (خودت خوب میدونی من اهل برنامه نصب کردن و تست کردن چیز میزای مختلفم و مشکل بایوس که حل بشه ، ۱۰۰٪ مجازی سازی رو شروع میکنم )

پیشنهاد من اینه که 30 گیگ به / اختصاص بدی . این حجم برای نصب برنامه زیاد هم هست ! اما نکته این جاست که home دایرکتوریت رو پر نکنی ! و فایل ها و ... رو داخل پارتیشن های اصلیت ذخیره کنی . یعنی home دایرکتوری حکم فایل های دم دستی رو برات بازی که حجم کلشون 1 گیگ هم نشه

در مورد مجازی سازی هم خوب شما فایل های مجازی ساز رو داخل / خیره نکن ! کاری که خودم هم نمی کنم و اون هارو داخل پارتیشن های دیگه ام ذخیره می کنم

با رعایت این موارد 30 گیگ یک فضای معقول برای / هست

نقل قول:پارتیشن swap رو من 4 گیگ در نظر گرفته ام ( برای ubuntu فعلی) ولی وقتی چک میکنم میبینیم که خیلی از این پارتیشن استفاده شده باشه ، 1٪ هست ! بعضیا تو کامنتاشون و پست های فروم های مختلف میگفتن که اصلا پارتیشن swap نمیسازن و.. .

swap بیش تر خودش رو توی سرور نشون می ده تا دسکتاپ هایی که 6 گیگ و یا بالاتر رم دارند ! این که می بینی هیچ وقت swap ات پور نمی شه دلیلش اینه که هیچ وقت رم سیستم full پر نیست ! و دیگه نیازی به swap نمی شه ! البته باید خوش حال از این قضیه باشی چرا که همین swap هارد دیسک رو به شدت ...

گفته میشه حجم swap رو دو برابر حجم رم در نظر بگیرید اما شما می تونید هر حجمی که دوست دارید ( حتی 1 گیگ ) بهش اختصاص بدید . بعد اگه بعدا نیاز به اضافه کردن شد , از داخل خود سیستم افزایشش بدید

اون دوستانی هم که از swap استفاده نمی کنند شاید در ظاهر مشکلی برای سیستمشون ایجاد نشده اما حداقل اطلاعات رو دیگه نمی تونن از رم به داخل هارد دیسک منتقل کنن ! مثلا hibernate

نقل قول:بنظرت درایو های ویندوزی امنیت بیشتری داره یا اطلاعاتی که در پارتیشن home هست یا اطلاعاتی که در پارتیشن های home1 , home2 .. هست ؟

هیچ کدوم !

اگه اشتباه نکنم در درجه ی اول , امنیت یک پارتیشن به فایل سیستمش مربوط میشه پس از اون جایی که ما لینوکس کار هستیم NTFS رو قبول نداریم ! پس شاید بهترین گزینه برامون ext4 و ... باشه

حالا جدای از فایل سیستم . توی هر دو حالتی که گفتی امکان دسترسی به اطلاعات با باز شدن هارد دیسک و یا بوت کردن یک live cd امکان پذیره !

البته جدید مد شده توزیع ها موقع نصب می پرسن می خوای home دایرکتوریت رو برات رمزنگاری کنیم یا نه که اگه قبول کنید یک پله جلوتر از موارد بالا میوفتید .

اما در کل برای محافظت از اطلاعات میشه به پروژه ی TrueCrypt اشاره کرد .

در آخر چیزی که مشخصه اینه که شما همه چیز رو شاید نتونی این قدر رمزنگاری کنی ! اصلا فرضا این کارو کردی , کسی که بخواد تا این سطح به اطلاعاتت دسترسی پیدا کنه , مجبورت می کنه بازش کنی و شاید کار به مراحل فنی هم نکشه !

اما اگه می خوای یکم از اطلاعات محافظت کنی , مثلا با live cd کسی به پارتیشنات دسترسی پیدا نکنه و یا اگه هاردت رو برداشتن نتونن زیاد بخوننش و یا چنتا پارتیشن داری که دوست نداری کسی از وجودشون با خبر بشه ( مثل دوستان و ... ) و ... راه ها و ترفند های بهتری وجود داره و نیاز به صرف انرژی زیادی هم نیست

در آخر اگه باز توی پارتیشن بندی مشکل داری یک عکس از Gparted بگیر و بزار تا دقیق تر کمک کنیم .

موفق باشید
پاسخ
سلام. میشه برای هارد 700 گیگی یک پارتیشن بندی خوب پیشنهاد بدید؟ ممنون.
پاسخ

پرش به انجمن:

کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان

تماس با ما | انجمن تخصصی او اس لرن | بازگشت به بالا | | حالت آرشیو | پیوند سایتی آراِس‌اِس