کنکوریا

کنکور

کنکوری

سایت کنکور

جزوه
دانلود

رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
اتصال ۲ سیستم
سلام .
برای اینکه ۲ تا pc رو به هم متصل کنیم که هر ۲ اوبونتو روشون نصب هست ، باید چکار انجام داد ؟
بوسیله کابل LAN .
نمیدونم تو این حالت میشه دسکتاپ کامپیوتر دیگر را ریموت کرد یا خیر ، ولی احتمالا میشه .. کلا توضیح بدید ببینیم چطوریاس (:
جفتشون به روتر وصل میشن . اگه بشه از طریق روتر بهم مرتبطشون کرد بسیار عالیست .
پاسخ
سلام دوست عزیز

روش اول :

شما می تونید روتر رو در این سناریو کنار بزارید و دو سیستم رو مستقیم با یک کابل lan به هم متصل کنید . یعنی یک طرف کابل lan را متصل به کارت شبکه ی سیستم اول و طرف دیگر کابل lan را متصل به کارت شبکه ی سیستم دوم کنید .

حال کافیست به دو سیستم آی پی بدید تا این دو سیستم بتونند هم دیگر رو ببینند . به عنوان مثال در سیستم اول این چنین وارد کنید :

کد:
ifconfig eth0 192.168.50.1

و در سیستم دوم این چنین آی پی دهی کنید :

کد:
ifconfig eth0 192.168.50.2

توجه داشته باشید که ممکن است در سیستم شما eth0 به شکل eth1 و ... وجود داشته باشد .

حال اگر از هر دو سیستم پینگ بگیرید , می بینید که این دو سیستم با هم در ارتباط هستند .

نقل قول:نمیدونم تو این حالت میشه دسکتاپ کامپیوتر دیگر را ریموت کرد یا خیر

با استفاده از روش بالا , دو سیستم به هم متصل شدند . اما برای این که بتونید دسکتاپ ها رو ریموت کنید , باید ابزار های مربوطه رو نصب کنید . دقیقا مثل سرویس ssh و یا apache و ...

روش دوم :

هر دو سیستم با استفاده از کابل lan به یک روتر متصل هستند . در این جا طبیعتا اگر سرویس DHCP بر روی دیوایسی که نقش روتر را بازی می کند , فعال باشد . دو سیستم به صورت خودکار از روتر آی پی دریافت می کنند . در این حالت کافیست آی پی سیستم رو با استفاده از دستور زیر چک کنید .

کد:
ifconfig eth0

حال برای تست برقرار بودن ارتباط , از روتر و سیستم دوم یک ping بگیرید .

توجه داشته باشید که اگر سیستم آی پی دهی نشده بود باید خودتون دستی این کار را انجام دهید که این کار هم از طریق ترمینال و هم از طریق گرافیکی امکان پذیر است . به عنوان مثال :

در سیستم اول :

کد:
ifconfig eth0 192.168.1.2 && route add default gw 192.168.1.1 eth0

و در سیستم دوم :

کد:
ifconfig eth0 192.168.1.3 && route add default gw 192.168.1.1 eth0

توجه داشته باشید که در این جا آی پی روتر که همان Gateway هم در این جا هست 192.168.1.1 فرض شده است که باید متناسب با شرایط خودتون تغییرش بدید .

اگر سوال و یا ابهامی موند مطرح کنید . موفق باشید
پاسخ
 سپاس شده توسط King-MasteR ، Mahdi ، Bl4ck M4n
حالا اگه روی pc1 ، آپاچی نصب کنم چطوره ؟ این متد خوبه ؟ راه بهتری سراغ دارید ؟
حالا وقتی آپاچی نصب شد نیاز دارم که یکسری فایل هارو بتونم ویرایش کنم ( text) که تو دایرکتوری آپاچی اگه فایل رو بذارم ، فایل فقط مشاهده میشه . چطور میتونم ویرایشش کنم ؟
بعد اینکه تمام این ماجرا ها میخوام فقط و فقط لوکال باشه چطور .
پاسخ
سلام مجدد

نقل قول:حالا اگه روی pc1 ، آپاچی نصب کنم چطوره ؟ این متد خوبه ؟ راه بهتری سراغ دارید ؟

شما وقتی دو سیستم رو به هم متصل کردید . قادر به پیاده سازی هر سرویسی هستید . از جمله آپاچی و ...

نقل قول:حالا وقتی آپاچی نصب شد نیاز دارم که یکسری فایل هارو بتونم ویرایش کنم ( text) که تو دایرکتوری آپاچی اگه فایل رو بذارم ، فایل فقط مشاهده میشه . چطور میتونم ویرایشش کنم ؟

خوب طبیعت وب سرور همین هست ! اما برای ویرایش فایل ها من 2 راه رو پیشنهاد می کنم :

راه اول :

کافیه بر روی سیستمی که حکم سرور رو بازی می کنه ssh نصب کنید و بهش ssh بزنید .

برای نصب ssh Server بر روی اوبونتو این چنین عمل می کنیم :

کد:
sudo apt-get install openssh-server

حال کافیه از سیستم خودمون که نقش کلاینت رو بازی می کنه به سرور ssh بزنیم . به عنوان مثال به این صورت :

کد:
ssh -l root 192.168.1.5

توجه داشته باشید که 192.168.1.5 آی پی فرضی من می باشد . شما بایستی متناسب با شرایط و سیستم خودتون عوضش کنید .

توجه داشته باشید که با یوزر root لاگین کردیم . پس لازم هست که یوزر root در داخل سرور فعال و پسورد داشته باشد .

نکته : پورت پیش فرض اتصال از طریق ssh بیست و دو می باشد که چون ما پیش فرض رو رعایت کردیم نیازی به درج پورت نیست

پس از این که به سرور ssh زدید کافیه به عنوان مثال به این صورت عمل کنید :

کد:
nano /var/www/file/test.html

و یا :

کد:
vi /var/www/test/text.txt

اگر کار با ویرایشگر ها را در محیط shell بلد نیستید . پیشنهاد می کنم آموزش زیر رو دنبال کنید :

آموزش فارسی LPIC 1 – قسمت سوم

من همین روش رو پیشنهاد می کنم

راه دوم :

بر روی سیستمی که به عنوان سرور است php نصب کنید و از اسکریپت های php ای که به عنوان sheller در سطح نت استفاده می شود استفاده کنید ! که این راهی معقول نیست و استفاده نمیشه .

اما با توجه به این که شما در یک شبکه ی داخلی کوچیک هستید و هیچ ارتباطی با بیرون ندارید , استفاده ازش ضرری شاید نداشته باشه . به خصوص اگر اولش به صورت زیر پسورد گذاری کنید :

کد پی‌اچ‌پی:
<?php 
$auth 
1;
$name='admin';
$pass='000admin000';
if(
$auth == 1) {
if (!isset(
$_SERVER['PHP_AUTH_USER']) || $_SERVER['PHP_AUTH_USER']!==$name || $_SERVER['PHP_AUTH_PW']!==$pass)
   {

header('WWW-Authenticate: Basic realm=""');

header('HTTP/1.0 401 Unauthorized');
   exit(
"<b></b>");
   }
}

?>

در آخر برای استفاده کافیست که آدرس این فایل را بر روی مرورگر باز کنید به عنوان مثال به این صورت :

کد:
http://192.168.1.5/test.php

با استفاده از این دسته از اسکریپت ها به راحتی می تونید فایل ویرایش / بخوانید / حذف / تغییر نام کنید و یا دستوری را بر روی سرور اجرا کنید و یا به پایگاه داده متصل بشید و ...

نقل قول: بعد اینکه تمام این ماجرا ها میخوام فقط و فقط لوکال باشه چطور .

شما همین الانشم روی یک شبکه ی داخلی هستید و هیچ ارتباطی با بیرون ندارید . حتی اگه از روتر و یا مودم خودتون هم استفاده کنید . چرا که این یک شبکه ی NAT هست و داخلی و در اینترنت فاقد اعتبار می باشد .

اما اگه همین سوالات رو می خواهید به صورت local هاست تست و اجرا کنید باید از یک مجازی ساز مثل vmware استفاده کنید و یا این که پشت سیسیتم سرور بشینید و به جای وارد کردن آی پی سیستم . عبارت زیر رو در کار هاتون استفاده کنید :

کد:
localhost
or
127.0.0.1

به عنوان مثال :

کد:
http://localhost

موفق باشید .
پاسخ
 سپاس شده توسط Sniffer ، King-MasteR ، Bl4ck M4n
سلام / چطوری :دی
نقل قول:اگر کار با ویرایشگر ها را در محیط shell بلد نیستید . پیشنهاد می کنم آموزش زیر رو دنبال کنید
بلدم :دی
نقل قول:شما همین الانشم روی یک شبکه ی داخلی هستید و هیچ ارتباطی با بیرون ندارید .
چرا هر ۲ سیستم به اینترنت وصل هستند .
به به .. از شل هم استفاده کنم :| وقتی یه همچین چیزی روی سیستم سرور راه اندازی بشه همونطور که ارتباط داخلی هست ، به اینترنت هم ارتباط هست .
حتی همون ssh هم روی شبکه داخلی و هم شبکه اینترنت دسترسی خواهد داشت . تمام روش ها و متد ها زمانی ارزش داره که فقط مختص شبکه داخلی باشه و بس ، مثلا روی سیستم سرور که هم به اینترنت متصله و هم شبکه داخلی ، وقتی که ssh یا وب سرور روش نصب میشه ، میخوام ssh یا web server فقط روی شبکه داخلی فعال باشه . ( اگر میخوایی htaccess رو پیشنهاد بدی که اصلا موافق نیستم من میخوام کلا هیچ ارتباطی از این نظر با اینترنت نباشه نه اینکه فقط بیام فلان IP رو allow کنم ) امید وارم که گرفته باشی چیه منظورم .
تشکر .
پاسخ
نقل قول: چرا هر ۲ سیستم به اینترنت وصل هستند .

ما فرض رو بر این گرفتیم یک تیکه کابل cat 5 داریم و یک طرفش به pc1 و یک طرف دیگش به pc2 وصل هست ! و طبق همین هم جواب دادیم
حالا شما دارید سناریو رو تغییر می دید و میگید مثلا کارت شبکه ی دومی وجود داشته باشه و آی پی ولید روش ست شده باشه و ...

نقل قول:وقتی که ssh یا وب سرور روش نصب میشه ، میخوام ssh یا web server فقط روی شبکه داخلی فعال باشه

یکی از روش ها استفاده از فایروال است . به عنوان مثال استفاده از iptables

ابتدا فار INPUT رو روی حالت DROP قرار می دیم تا هیچ کسی نتونه به سرور متصل بشه :

کد:
iptables -P INPUT -j DROP

حالا به عنوان مثال می خواهیم شبکه ی داخلی 192.168.1.0/24 فقط دسترسی داشته باشند . پس دسترسی این شبکه رو باز می کنیم :

کد:
iptables -A INPUT -i eth0 -j ACCEPT

من فرض رو بر این گرفتیم که سرور ( حداقل ) 2 کارت شبکه و اینترفیس داره .

eth0 متصل به شبکه ی داخلی : که با استفاده از رول دوم دسترسی دادیم بهش
eth1 متصل به اینترنت و دارای آی پی ولید : هم دسترسی این اینترفیس هم دیگر اینترفیس های احتمالی موجود رو با استفاده از رول اول بستیم

اگر موردی موند مطرح کنید . با تشکر
موفق باشید
پاسخ
 سپاس شده توسط Bl4ck M4n

پرش به انجمن:

کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان

تماس با ما | انجمن تخصصی او اس لرن | بازگشت به بالا | | حالت آرشیو | پیوند سایتی آراِس‌اِس